+48 512 744 488 lub 512 449 448 promiwex@interia.pl

Chcesz hodować warzywa i owoce u siebie w domu ale wydaje Ci się, że to wymaga profesjonalnego zaplecza, materiałów i dużych pieniędzy? Niektóre gatunki można hodować już w zwykłych doniczkach – na własnym parapecie.

Uprawa nie musi się wcale ograniczać do wielkich pól uprawnych i wykorzystania maszyn rolniczych. Do cieszenia się świeżymi warzywami i owocami w Twoim domu wystarczy Twój własny balkon, albo nawet wnętrze mieszkania oraz spełnienie paru prostych warunków:

Nasłonecznione mieszkanie

Warzywa i owoce nie są w stanie żyć bez słońca. Sprawdź czy Twoje okna nie wychodzą na północ i zachód – jeśli tak, to niestety nie są to najlepsze warunki dla roślin. Każda z nich ma też swoje preferencje co do ilości światła. Sałaty i zioła nie potrzebują go dużo, natomiast rośliny owocowe jak cytryny czy truskawki pragną go jak spragniony wody.

Temperatura i wilgotność

Nasi zieleni przyjaciele nie lubią niskich temperatur, więc musisz im zapewnić ciepło i odpowiednią wilgotność powietrza. Dlatego nie wolno ich stawiać blisko kaloryferów i grzejników czy kominka.

Doniczki

Ostatecznie roślinki trzeba ubrać w pasujące donice. Powinny mieć odpowiednio dobrany drenaż. No i nie zapominaj o dobrej jakości ziemi i odpowiednim podlewaniu!

Sprawdź jakie warzywa i owoce możesz hodować w swoim domowym zaciszu.

Zioła

Zioła może nie są warzywami, ale hodowanie ich w domu daje dużo satysfakcji podczas kuchennych podbojów. Ich utrzymanie jest łatwe więc są świetnym wyborem dla zaczynających przygodę z uprawą. Możesz zacząć od bazylii, kopru czy pietruszki naciowej. Poza tym – nic nie smakuje tak dobrze, jak obiad przyprawiony świeżymi ziołami zerwanymi wprost z doniczki.

Szalotki

Z szalotki możesz jeść bulwę i liście. Ich mniejsze rozmiary niż cebula sprawiają, że są doskonałe do zamarynowania, a także do dodatków do sosów i sałatek – są również świetne na surowo. Tak jak zioła – są dosyć proste w uprawie, więc polecane dla początkujących.

Seler

Seler jest dosłownie komansodem wśród warzyw – jest możliwy do wyhodowania z własnych resztek. Włóż końcówkę do wody, dołóż trochę ziemi i gotowe. Możesz też go po prostu wysiać ale ile w tym frajdy?

Sałata

Tak jak w przypadku selera – może wyrosnąć z samej siebie i jest bardzo prosta do utrzymania. A w kuchni bywa niezastąpiona.

Papryczki

Świeże papryczki potrafią w naszych rejonach kosztować spore pieniądze, dlatego dobrym rozwiązaniem jest hodować je w domu. Najlepiej sprawdzają się do tego papryczki chilli albo shishitos. Papryczki powinny mieć głęboką donicę i być mocno nasłonecznione.

Pomidory

Nic nie zastąpi świeżych pomidorów w sałatce albo zupie. W domu możesz spokojnie ograniczyć się do pomidorów koktajlowych. Pomidorki potrzebują do życia dużo światła i ciepła, a także głębokiej donicy oraz podparcia gałązek.

Marchew

Można by pomyśleć, że marchew hoduje się tylko na polach uprawnych, ale nic bardziej mylnego. Marchewki nie potrzebują dużo słońca i wolą niższe temperatury. Wystarczy im tylko zapewnić odpowiednio głęboką doniczkę.

Rzodkiewki

Podobnie jak marchew – bez problemu wyhodujesz rzodkiew w domu. Głęboka donica i niższa temperatura i zaopatrzysz się w świeże i zdrowe warzywa w zaciszu Twojej kuchni.

Truskawki

Owoców na które można sobie pozwolić w kuchni nie ma za wiele ale jednymi z nich są truskawki. Jedynym problemem dla tego owocu w kuchni jest brak pszczół, czyli naturalnego zapylacza. Trzeba je wtedy zapylać samodzielnie, lub trzymać na balkonie.

Cytryny

Cytryny nie dość, że są wielce przydatne w kuchni, to dodatkowo umilą atmosferę przyjemnym zapachem. Cytryny są dostępne w wielu kwiaciarniach, więc rozpoczęcie przygody z ich hodowaniem to pestka. Potrzebują one dużo światła, a także częstego spryskiwania wodą.